Wymiary boiska do piłki nożnej – unifikacja wymiarów

Dawniej, w zależności od tego gdzie i na jakim poziomie się grało, wymiary boiska do piłki nożnej były inne. Od dłuższego czasu obie organizacje – FIFA i IFAB zmieniły swoje rekomendacje w zakresie wymiarów boiska do piłki nożnej i sprawiedliwie ujednoliciły te wartości. Jak wyglądy wymiary boiska do piłki nożnej kiedyś, a jak prezentują się aktualnie? Sprawdź!

Wymiary boiska do piłki nożnej dla dzieci

Typowe boisko dla dzieci typu Orlik jest mniejsze niż to dedykowane zawodowej grze dorosłych. Ma ono zazwyczaj 52 metry długości i 30 metrów szerokości. Po przeciwległych stronach boiska, czyli na tzw. liniach bramkowych umieszczone są dwie, mniejsze bramki. Młodzi zawodnicy grają również piłką do piłki nożnej o mniejszych wymiarach. Wszystko po to, by zapewnić młodym sportowcom komfortową aktywność fizyczną dopasowaną do możliwości ich organizmów. Jeszcze mniejsze są boiska dedykowane do 4 osobowej gry „skrzatów”. A jak wyglądają wymiary boiska do piłki nożnej dla dorosłych?

Wymiary boiska do piłki nożnej według IFAB

Aktualnie, już po unifikacji, wymiary boiska do piłki nożnej wynoszą 105 metrów długości i 68 metrów szerokości. Dawnej, jeszcze przed wprowadzeniem zmian sprzed 2008 roku, długość i szerokość boiska była ruchoma i wynosiło ono 100 - 110 metrów długości i 64 -75 metrów szerokości. Jak widać różnica w metrażu nie była bardzo radykalna, jednak biorąc pod uwagę to, ile kilometrów przeciętny piłkarz przebiega w trakcie meczu, nawet metry mają znaczenie dla jego samopoczucia i kondycji!

A jak wyglądają obecnie wymiary boiska do piłki nożnej według FIFA?

Aktualnie, po ujednoliceniu przepisów zgodne z regulaminem wymiary boiska do piłki nożnej według FIFA ,wynoszą 105 metrów długości i 68 metrów szerokości. Wcześniej wymiary boiska do piłki nożnej były inne. Długość boiska, czyli linie boczne wynosiły od 90 do 120 metrów długości. Aktualnie wszystko nowopowstałe boiska mają jednolite, takie same wymiary, dzięki czemu gracze mogą przebywać podobne dystanse na każdym z nich. Unifikacja wymiarów boiska do piłki nożnej zagwarantowała takie same warunki do gry niezależnie od kraju, w jakim odbywa się mecz. Warto również dodać, że linie boiska mają stałą szerokość 12 centymetrów i są białego koloru. Środek boiska dzieli linia środkowa, a także wyznaczone jest pole karne itd.

Jak widzisz, unifikacja wymiarów boiska do piłki nożnej sprawiła, że są one aktualnie takie same, niezależnie od nadrzędnej organizacji piłkarskiej. Niemniej jednak, boisko do piłki nożnej zawsze miało kształt prostokąta, na którego krótszych bokach umieszczane były bramki.